Z nożyczkami za pan brat

nożyczki

Wycinanie nożyczkami to umiejętność, która wcale nie należy do najprostszych, ale jest niezmiernie ważna nie tylko dla usprawnienia motoryki małej, ale również rozwija dziecięcy mózg. A dlaczego? Dziecko poprzez przywiedzenie (zamknięcie) oraz odwiedzenia (otwarcie) nożyczek, ćwiczy napięcie mięśniowe rąk. W dłoniach bardzo istotne są mięśnie tzw. kłąb i kłębik. Mięśnie kłębu zaopatrują kciuk, natomiast mięśnie kłębika – mały palec ręki. Widoczne są dokładnie przy przybliżeniu tych dwóch palców do siebie. Owe mięśnie odgrywają znaczącą rolę przy nauce pisania. Dzięki sprawnym mięśniom rączka tak szybko się nie męczy, a dziecko nie zniechęca się do malowania kredkami. Kłąb i kłębik odpowiedzialni są za odpowiedni chwyt i precyzję ruchu.

Wracając do tematu nożyczek, dodajmy, że wycinanie wspiera również koordynację wzrokowo-ruchową oraz obustronną koordynację rąk. Już z wcześniejszych wpisów zapewne wiecie, że jednoczesna praca obu stron ciała (jedna ręka trzyma kartkę, a druga wycina) prowadzi do koordynacji półkul mózgowych, czyli lepszego przepływu informacji.

A zatem czas na zabawę, do której posłużą nam nie tylko nożyczki, ale i rolki po papierze toaletowym. Jako, że początki cięcia są trudne, dziecku łatwiej będzie trzymać rolkę niż kartkę papieru. Zbierzcie kilka rolek i umówcie się, że zrobicie potworki. Ważne jest to, aby powycinać im czuprynki, czyli pociąć do połowy na centymetrowe paski, a reszta należy do Waszej kreatywności.

Pokaż dziecku, jak prawidłowo trzymać nożyczki. Pamiętaj, że do tej czynności służy przede wszystkim kciuk i palec środkowy, a palec wskazujący jedynie pomaga domknąć nożyczki. Często dzieci odwracają rękę niewłaściwie, wręcz odwrotnie, podczas tej czynności. Najprościej można dziecku wytłumaczyć to tak, że kciuk powinien znajdować się w pozycji „OK” 🙂 .

Dodaj komentarz